Menu

Cosplay Asriel Dreemurr z Undertale – tutorial

19.2.2017 - Cosplay, Tutoriály
Cosplay Asriel Dreemurr z Undertale – tutorial

Mám teď chvíli voraz. Bakalářka téměř hotová a na učení na státnice je zatím ještě relativně dost času. Proto je teď ideální chvíle pustit se do cosplaye na letošní Animefest. Už loni mě napadlo udělat krom kostýmu Toriel i Asriela Dreemurr. Obě postavy se mi strašně líbí a popravdě Toriel mám opravdu rád (tím myslím samotný kostým). Pro tvorbu Asriela jsem se rozhodl už loni, kdy jsem si i sehnal téměř všechen materiál. A teď je ten pravý čas pustit se do práce.

Popravdě Toriel byl takový pokusný králík, na kterém jsem si ověřil jak své dovednosti, tak i způsob tvorby podobných kostýmů. Během Animefestu sice vyplynulo na povrch několik nedostatků a chyb, ale jak se říká, z chyb se člověk nejlépe učí. Proto se při tvorbě Asriela podobných chyb pokusím vyvarovat. Každopádně tento článek bych chtěl podat spíše ve stylu tutoriálu, či inspirace, jak podobné kostýmy vyrábět a jak na to. Nejsem sice žádný cosplay profíky, a možná na některé postupy fungují lepší techniky, ale momentálně pracuji s tím, co mám a vím. Tak vzhůru do toho!

Hlava

V prvé řadě budeme potřebovat samotný materiál, ze kterého budete tvořit. A začneme hlavou. Na tu potřebujeme nějakou umělou hlavu. Já využil balónek, který jsem polepil novinovým papírem a vytvaroval jej přibližně do tvaru své hlavy. „Přibližně“. Padne na to spousta novinového papíru a asi dvě tuby lepidla na papír.

Umělá hlava z novinového papíru

Umělá hlava z novinového papíru

To máme podstavec. Dál jsem na ni oblékl lyžařskou kuklu. Tu jsem pořídil za pár korun přes internet. Důvodem je, že zaprvé se příjemně nosí, tvoří jakýsi základ a navíc se v ní člověk tolik nepotí jako čistě v molitanu. Teď potřebujeme něco, z čeho vytvarujeme samotný tvar. Molitanové houby na mytí (velké) bohatě postačí.

Kukla s houbami na umývání auta

Kukla s houbami na umývání auta

Základní tvarování

Základní tvarování

Houby slepíme k sobě tavnou pistolí a vyřízneme hrubý základní tvar. Pak je třeba zapojit trochu kreativity a pohrát si s detailnějším natvarováním. Na ořezávání molitanu je ideální používat nůžky v kombinaci s ostrým nožem. Tento proces chce čas a trpělivost. Výhodou je, že když se vám to napoprvé nepovede, můžete odstřižený molitan opětovně přilepit a zkusit to znovu.

Tvarování horní a dolní čelisti

Tvarování horní a dolní čelisti

Po detailním vytvarování je dobré oblepit vnitřek tlamy a okolí očí černou látkou. Toto je možné samozřejmě udělat až když je hlava kompletní, ale v této fázi je to mnohem jednodušší. Jako látku jsem zvolil filc. Dobře se s ním pracuje a netřepí se konce.

Oblepení vnitřku tlamy a okolí očí černou látkou.

Oblepení vnitřku tlamy a okolí očí černou látkou.

Pokud máme přední část hlavy výtvarnou, můžeme ji přilepit ke kukle. Tato fáze je poměrně náročná na přesnost. Je třeba zajistit, aby oči postavy seděly na vaše oči (abyste vůbec v kostýmu viděli). Abych měl úplnou jistotu, tak jsem si nasadil kuklu a přední část hlavy ke kukle přilepil přímo na své hlavě. Tím pádem mám dobrý výhled a mohl jsem si tak bradu přímo zaklesnout do spodní čelisti. Mohu tak pomocí brady řídit otevírání tlamy.

Přilepení hlavy ke kukle, doplnění očí a detailní úpravy.

Přilepení hlavy ke kukle, doplnění očí a detailní úpravy.

Po přilepení hlavy ke kukle bylo třeba vyřešit oči. Již u cosplaye Toriel jsem využil černých sklíček ze slunečních brýlí. Tam ovšem díky špatnému větrání docházelo k častému mlžení a ukázalo se to řešení jako nevhodné. I přes to jsem však černá sklíčka využil i zde. Nicméně jsem hlavu upravil tak, aby byla dostatečně větraná a aby vydechovaný vzduch šel z kukly ven. Tlamu postavy mám tak přímo v úrovni svých úst a do horní čelisti mám zapuštěn nos. Tudíž pokud bude tlama pootevřená, tak veškerý vydechovaný i vdechovaný vzduch půjde zvenčí, a tudíž se eliminuje mlžení skel v očích.

Skla použitá do očí

Skla použitá do očí

Jelikož jsem zvolil kyblíkový základ hlavy, tak jsem zbytek kukly oblepil 1cm vrstvou molitanu. K lepení jsem použil opět tavnou pistoli. Je dobré hlavu průběžně zkoušet, aby nebyla moc těsná, nebo naopak moc volná.

Hotový základ hlavy

Hotový základ hlavy

Tvar hlavy máme tedy hotový. Teď následuje vytvoření střihů, podle kterých budeme látku na hlavu stříhat. Nejjednodušší způsob je oblepit hlavu lepící páskou a nakreslit si na ní vzory, podle kterých bude následně rozstříhaná látka. Lze použít jakoukoliv lepící pásku, ale nejlepší je papírová lepící páska. Nezapomeňte si na vzory nakreslit i směr srsti.

Oblepení hlavy lepící páskou a vytvoření vzorů.

Oblepení hlavy lepící páskou a vytvoření vzorů.

Vystřižené vzory je dobré nalepit (lepící stranou) na papír. Lépe se se vzory pak pracuje a nepřilepí se vám k sobě nebo k látce. Takže máme vystřižené vzory nalepené na papíře a teď přichází část překreslit vzory na látku a vzory z látky vystřihnout. Teď pozor. Vzory k látce přikládáme vnější stranou (neboli pokud vzor na látku položíte, měli byste vidět papír na který jste vzor nalepily). Na obrázku níže jsem si vzory nepřilepil k papíru, takže lepkavá strana pásky směřuje vzhůru.
Zároveň si dejte obrovský pozor, aby vámi nakreslaný směr srsti byl stejný jako směr srsti látky!

Vystřižení vzorů z látky.

Vystřižení vzorů z látky.

Teď něco málo k použité láce. Na osrstění hlavy jsem použil dvě různé látky. Bílou umělou kožešinu s dlouhým chlupem (6 cm) a bílý plyš. Plyš byl použit na obličejovou část a dlouhá kožešina byla použita pro zbytek hlavy a uši. Běžná cena průměrné látky se pohybuje kolem 200-400 Kč/m u plyše a 400-700 Kč/m u kožešiny. Záleží na zvolené látce a obchodě. Běžnou šířkou látky je 150cm.

Hlavu máme připravenu, látku rozstříhánu a nyní je třeba všechno sešít dohromady. Během sešívání však můžeme paralelně dělat jinou činnost, která potrvá trochu déle. A tou jsou rohy a zuby. Je mnoho technik, jak udělat rohy nebo zuby. Já však zvolil poměrně levnou, a přitom efektivní techniku. Rohy si vystříhám ze zbytků molitanu a následně na ně nanesu asi 15 vrstev obyčejného lepidla (např. Herkules). Samozřejmě je třeba po každém nanesení vrstvy počkat, dokud lepidlo neuschne. Na molitanu se tak vytvoří pevná krusta a zároveň se vytvoří efekt rohu. Rohy pak stačí nastříkat barvou ve spreji přilepit je k hlavě tavnou pistolí. Tento postup je jednoduchý, ale zdlouhavý, protože musíte po každém nanesení vrstvy lepidla čekat dokud nezaschne. Proto je dobré prohládat vytváření rohů jinou prací.

Nanesení vrstvy lepidla na molitan vytvoří pevnou krustu.

Nanesení vrstvy lepidla na molitan vytvoří pevnou krustu.

Zuby vytváříme úplně stejným způsobem.

Zuby vytváříme úplně stejným způsobem.

K dokončení hlavy nám už zbývají jen uši. Uši jsem vytvářel tak, že jsem si nejprve nakreslil vzor uší na papír a následně jej překreslil na kožešinu. Je třeba udělat dva páry, neboť každé ucho se skládá z vnitřní a vnější části. Vnitřek ucha je možné vyplnit něčím co drží tvar, ale je zároveň dobře tvárné. Molitan je pro tento účel dost tuhý. Jako vhodný materiál se jeví vatelín, který přesně splňuje mé požadavky. Pak už stačí obě části uší sešít dohromady a vnitřek vyplnit vatelínem.
Nyní bychom měli mít veškeré dílčí části hlavy hotové, takže stačí všechno poskládat, sešít a slepit dohromady. Sešitou látku na hlavu jednoduše navlíkneme a pokud chceme, aby seděla pevně na svém místě je dobré ji podlepit pomocí tavné pistole. Následně přilepíme rohy a zuby (opět tavnou pistolí, ale dejte si pozor ať se vám tavná hmota nezamotá do látky (už se jí nezbavíte). Nyní máme hlavu už téměř hotovou. Zbývá jen doladit detail jako je obočí, nozdry atd. Pro tento účel jsem použil opět osvědčený černý filc. Všechny vystřižené detaily jsem opět přilepil pomocí tavné pistole. A woala, hlava je hotová.

Finální podoba hlavy

Finální podoba hlavy

Finální podoba hlavy

Finální podoba hlavy

Tělo

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *