K této reakci mě přivedl článek, na který jsem narazil dne 9. října 2014 na TN.cz, kde se rozebírali dvě “exploze“, které byly slyšet den před tím tedy 8. října nad Moravou. Samozřejmě i já tyto rány zaslechl a popravdě, jsem se výrokům v článku musel zasmát. Ale nedalo mi to a začal jsem pátrat po dalších článcích, které tuto (jak lidé říkají anomálii) popisují a rozebírají. K mému úžasu se stejné téma řešilo ještě v nemálo dalších článcích v různých médiích na internetu. Dokonce se objevovaly i velice zajímavé spekulace, řekl bych přímo až výplody fantasie.
Dokonce se objevily i takové názory jako přistání UFO nebo výbuch v Jaderné elektrárně Dukovany. To už bylo silné kafe i na mě.
O co vlastně šlo? Objevila se verze, že dvě nadzvukové stíhačky letěli doprovázet dopravní letadlo, které ztratilo spojení. No a samozřejmě v takovéto situaci se nebudou courat, ale vzali to šupem, čímž překročili rychlost zvuku. Následně vznikla rázová vlna, která se projevuje ranou. No, a jelikož stíhačky byly dvě, tak proto dvě rány.
Prosté a jednoduché vysvětlení. Co mě ovšem zaráží, že se nad touto skutečností vůbec někdo pozastavuje. Vždyť před takovými 12 roky se tyto rány objevovali téměř denně a nikdo se nad tím nepozastavoval. Jako kluk si pamatuji, že dennodenně se konaly přelety stíhaček s doprovodnou ranou (rázovou vlnou) a my z toho měli akorát srandu. A přitom už v tomto věku (10 – 12 let) jsme věděli, že to, co slyšíme, dělají letadla a věděli jsme i za jakých okolností se to stává (překročení rychlosti zvuku). Proto se směji omezenosti některých lidí, co vymýšlejí podobně stupidní spekulace a přitom se jedná o jeden ze základních fyzikálních jevů, který lze pozorovat i u jiných každodenních aktivit.
Kupříkladu, rázové vlny můžete docílit při správném prásknutí bičem, kdy je špička biče urychlena na rychlost, jenž je větší než rychlost zvuku, čímž slyšíme aerodynamický třesk provázející rázovou vlnu.
Nebo výboj blesku je taktéž provázen vznikem rázové vlny, jejíž pozůstatek slyšíme jako hrom.
Nad těmito poznatky se také nikdo nepozastavuje a přitom se jedná o jedno a totéž jako v případě letadla, které překročí rychlosti zvuku.